Vyberte stránku

 

Inspirujte se netradičním svatebním playlistem.

Ať tady jen nerozdávám moudra, rozhodla jsem se, že zde popíšu svůj svatební obřad, který se konal minulé léto 2022. Můžete se tedy inspirovat trochou hudebních nápadů. Přece jen příběh ze života je cennější, než chytré články psané hudebními teoretiky.

Jakmile se schylovalo k našemu svatebnímu obřadu, bylo potřeba přilákat hosty, aby se sešli okolo oltáře. Takovou nenásilnou formou je, že hudebníci začnou jemně hrát, což hostům oznámí, že se tu brzy něco začne dít. Pro tuto příležitost se vybrali hitovky Shallow od Lady Gaga a Slipping Through My Fingers od ABBA. Kdo viděl film Mamma Mia! určitě uronil nějakou tu slzu, protože tato píseň zazněla ve scéně, kde se maminka loučí se svou dcerou před tím, než ji předá jejímu nastávajícímu. Zkrátka jsme chtěli svatebčany rozněžnit už před samotným začátkem obřadu 🙂

Bylo tu hned několik muzikantů, kteří nám přijeli na obřad zahrát. Ač tito hudebníci spolu hráli poprvé, vznikla z toho nakonec pěkná kapela složená z klavíru, zpěvu, kytary, houslí, cajonu a basy. Jakmile hrají opravdoví profesionálové, je jedno zda spolu vystupují často nebo poprvé. Věděli jsme, že oni budou záruka kvality.

NEBOJTE SE S HUDBOU EXPERIMENTOVAT!

S manželem jsme chtěli, aby nás výběr skladeb každého, co nejvíce vystihoval. Nebudu se tajit tím, že jsme chtěli jít, co nejvíce proti proudu známým svatebním hitovkám a sáhli jsme po méně typických svatebních skladbách. Jako první bylo potřeba vybrat píseň na příchod ženicha a svědků. Zvolila se živá funky skladba s názvem All Stars od Smash Mouth (určitě ji budete znát z filmu Shrek). Za svou kariéru svatební klavíristky jsem se s touto písní na příchod ještě nesetkala, ale myslím, že jsme se opravdu trefili. Jednak se začali do rytmu svatebčané vlnit, ale hlavně se celá mírně nervózní atmosféra uvolnila a přispělo to k více pohodovému obřadu. 

Také díky tomu mohla dobře vyznít kontrastní klidná píseň na příchod nevěsty. Řekla bych, že snem každé nevěsty je vypadat a přicházet k oltáři dokonalá. Věřím, že stejně jako já si tento moment každá z vás nejednou ve svých myšlenkách přehrává i s vysněnou hudbou v pozadí. Já jsem měla ve výběru jasno už od začátku, věděla jsem, že musím mít sountrack z filmu Cizinka (Outlander). Nejenom, že zbožňuji tento romantický seriál, ale zároveň miluji irský a skotský folklor a The Sky Boat Song” je k tomu všemu skotská lidová píseň. 

DLOUHOU CHVÍLI VYPLNILA HUDBA.

Další hudbu jsme si vybrali na předávání prstýnků, na polibky a podpisy, což byla jedna dlouhá instrumentální skladba, která zněla potichu na pozadí (srdcovka od Nohavici: Delfíni) I když tyto tři body obřadu na sebe měly mlčky navazovat, párkrát se stalo, že do toho oddávající nečekaně vstoupil. Bylo tedy velmi taktické zvolit jemnou a klidnou skladbu, při které bylo slyšet i mluvené slovo. Vždy mě překvapí, jak dlouho trvají podpisy. Naše svatba nebyla vyjímka, takže si myslím, že hosté během této prodlevy ocenili hudební vystoupení. 

SVATEBNÍ OBŘAD MUSÍ MÍT TEČKU!

Finále celého obřadu vygradovalo skladbou Chci ti říct od MIG 21, která podtrhla radostnou atmosféru. Začala hrát hned po tom, co oddávající pronesl větu: “Přivítejte novomanžele…” což odstartovalo vlnu potlesku a umocnilo jásání. Už jsem se setkala se svatbami, kde hudba při takovém momentu byla příliš klidná nebo nebyla vůbec. Je obrovská škoda, když kvůli tomu přijdou novomanželé o tečku za celým svatebním obřadem. 

Nakonec už nás čekaly jen gratulace, během kterých stihly zaznít ještě tři celé skladby (např. Pokáč: Kočka). Záleží na počtu hostů, my jich měli asi 140, takže se tato část protáhla asi na 30 minut. Nedávno mi jeden známý ze svatby říkal, že bylo fajn během čekání sledovat a poslouchat živé muzikanty. 

ZAMYSLETE SE, JAKÁ HUDBA VÁS VYSTIHUJE!

Ráda bych, aby jste Vy budoucí novomanželé tento článek brali jako inspiraci. Nejenom, abych vám svým příběhem ukázala, jak důležitou roli hraje při obřadu živá hudba, ale také jak můžete kreativně zacházet s výběrem svatebního playlistu. Když bych vám měla poradit, jak vybírat skladby na svatbu, jednoznačně by to bylo následující: Vybírejte srdcem a zvolte písničky vám nejbližší. Ať už je to hard rock nebo romantický Titanic, musí vás to vystihovat! Nebojte se, zkušení muzikanti vám vaše skladby zahrají co nejvěrohodněji dokáží. Určitě se vyplatí vyčlenit si místo ve vašem svatebním budgetu na živou hudbu k obřadu, mnohonásobně se vám to vrátí! 

TIPY, JAK POSTUPOVAT PŘI VÝBĚRU HUDBY:

1. Jaký nástroj máte rádi? Piano či raději smyčce?

2. Které skladby chcete mít na svatbě?

3. Doplňte skladby k jednotlivým částem obřadu

4. Pokud nevíte, nahlédněte do našeho seznamu

5. Rezervujte si váš termín svatby ZDE